Fogasy 51 pont előnnyel vezeti a Mitropa Kupát

Nova Goricia Rali, 2018. szeptember 12.

Nagyon nehéz versenyen a Mitropa Kupa második és az abszolút értékelés hetedik helyét szerezte meg Fogasy Gergely és Berendi Dávid Peugeot 208 T16-tal a szlovéniai Nova Goricia Ralin. Ezzel a Mitropa Kupában, két futammal a szezon vége előtt 51 pontra növelték az előnyüket az élen.

„Nagyon szerettünk volna nyerni, mert akkor már itt megszerezhettük volna a bajnoki címet – mondta Fogasy. – A verseny előtti hét nagyon nehéz volt a számomra, ezért mentálisan nem voltam a csúcson. Egyszer megforogtunk, ugyanúgy beestünk a fák közé, mint a Baranya Kupán.

Az első nap végén pedig elkövettem egy apró hibát, lecsúsztunk az ívről és elütöttünk egy fotóst, aki nagyon rossz helyen, a szalagon belül, a pályán állt. Természetesen megálltunk, de szerencsére nem sérült meg, így folytathattuk a versenyt.

Estére szellemileg annyira kimerültem, hogy haza is akartam jönni, nem akartam így versenyezni. A csapat azonban mellettem állt – amit ezúton is köszönök nekik –, és végül úgy döntöttem, hogy ha az éjszaka sikerül kialudnom magam, akkor másnap folytatom. Így is lett.

Az utolsó gyorsasági előtt 4,3 másodperc hátránnyal álltunk a Mitropa értékelés második helyén. Egy 4,6 km-es pálya volt hátra, amin meg akartuk nyerni a versenyt. Ezért kockáztattunk, minden felesleges dolgot kiraktunk az autóból, így pótkereket sem vittünk magunkkal.

Megnyertük az utolsó szakaszt és 0,8 másodperc előnnyel megnyertük a Mitropa értékelést. Ezzel a bajnoki cím is meglett volna. Azonban kaptunk 30 másodperc büntetést, amiért nem volt pótkerék az autóban. A szabályok szerint – mint utólag számunkra is kiderült –, az R5-ös autóban mindig kell lennie pótkeréknek, míg az R2-esekből ki lehet hagyni.

A büntetés után másodikok lettünk, 51 pontra növeltük az előnyünket, de még nem nyertük meg a bajnokságot.

Gyorsasági szakasz győztesek

Fogasy Gergely 44, Hermann Gassner sen. 14, Hermann Gassner jr. 7, Lovász Pál 6, Manuel Kössler 4, Puskádi János 2, Aleks Humar 2, Stefan Göttig 1

Mitropa Kupa 2018-as versenynaptára

• március 16-17. Rebenland Rali (Ausztria)
  • április 6-7. Lavanttal Rali (Ausztria)
  • május 4-5. Opatija Rali (Horvátország)
  • május 25-26. Velenje Rali (Szlovénia)
  • július 6-7. Casentino Rali (Olaszország)
  • augusztus 3-4. Baranya Kupa (Magyarország)
  • szeptember 6-8. Nova Goricia Rali (Szlovénia)
  • szeptember 28-29. Citta di Bassano Rali (Olaszország)
  • október 19-20. 3-Städte Rali (Németország)
Rally Hungary

Zagyva Dorka: Eb ötödik idő, magyar szakaszgyőzelem a Rally Hungaryn

Igen változatos versenye volt Zagyva Dorkának és Zagyva Lajosnak a rally Európa-bajnokság nyitó futamán, a Rally Hungaryn. Az első napon egy ugratás után megsérült a hűtőjük, ami miatt kiestek. Másnapra megjavították a Peugeot 208 Rally4-est, amivel Dorka szárnyalt. Kedvenc szakaszán, Iszkán a 16 fős, Eb-sztárokkal tűzdelt RC4-es kategóriában ötödik időt autózott, a Peugeot Kupa értékelésében pedig megnyerte a szakaszt.

„Nagyon jó versenyünk volt – mondta Zagyva Dorka. – Szombaton a Kislőtéren egy gödör után jött egy bukkanó, ami annyira megdobta az autót, hogy orra estünk. Azonnal néztem a vizet és amint elkezdett emelkedni a hőmérséklete, tudtam, hogy vége a versenyünknek.

Szerencsére nem sérült komolyan az autó, csak hűtőt és lökhárítót kellett cserélnünk, így másnap Szuper Rallyval visszaálltunk. Ennek azért is örültem nagyon, mert így mehettem a kedvenc pályámon, Iszkán és a nagy mumusomon, Tésen. Iszkán RC4-ben ötödik időt értünk el, ami egy 16 fős Eb-mezőnyben számomra óriási dolog.

Fotó: Zagyva Dorka–Zagyva Lajos // Rally Hungary

Tés előtt egy kicsit féltem, az a pálya tavaly nagyon nem ment. Most úgy voltam vele, hogy csak végigmegyünk, nem itt kell megváltani a világot, de ahogy elrajtoltunk, éreztem, hogy sokkal jobban fekszik mint egy éve. A második körre pedig már nagyon vártam.

Ezen a pályán éreztem a legjobban, hogy mennyit fejlődtem tavalyhoz képest. Nagyon büszke vagyok az ötödik időnkre, de tudom, hogy még sokat kell tanulnom. A verseny végén apu megdicsért, hogy jól mentem, nekem ennél több nem kell a veszprémi pályákon.“

„Így van! – erősítette meg Zagyva Lajos, Dorka édesapja és egyben navigátora. – Most is csak jót tudok mondani róla. Az orra esés sajnos benne van a rallyban. Évtizedek óta megyek ezeken a pályákon, sok újat nem tudnak mutatni, de álmomban sem gondoltam volna, hogy ez a bukkanó így megdobja az autót.

Másnap nagyon jól ment Dorka. Iszkát imádta és szerintem most már Tést is szereti. Az, hogy az Eb mezőnyben ötödik időt autóztunk, várakozáson felüli, de a Peugeot Kupa szakaszgyőzelmet is nagyra értékelem. Sokat kell még tanulnia, ez nem is kérdéses, de látom rajta a fejlődést, nagyon odatette magát és büszke vagyok rá.“

Zagyva Dorka együttműködő partnere a Vértes és Vidéke Kft.