Fogasy harmadik győzelme a raliünnepen

Igazi raliünnep volt a Casentino Rali, amely a rendezés, a pályák és az ellenfelek tekintetében is az idei szezon legkiemelkedőbb futama volt Fogasy Gergely és Berendi Dávid számára.

A Peugeot 208 T16-ossal versenyző párost ugyan benzin probléma hátráltatta, ennek ellenére a Mitropa értékelésben idei harmadik győzelmüket aratták, amellyel tovább növelték előnyüket a bajnokság élén, abszolút értékelésben pedig a 14. helyet szerezték meg.

A Casentino Rali különlegessége volt, hogy két héttel a Róma Rali Európa-bajnoki futam előtt rendezték, így sokan felkészülési versenynek szánták, így komoly nemzetközi mezőny gyűlt össze. A 145 gyorsasági kilométer nagy részét egyetlen nap alatt kellett megtenni, az utolsó szakasz pedig egy 36 km-es pálya volt, amelyet éjszaka rendeztek.

„Nagyon komoly verseny volt, még mindig nem tértem magamhoz tőle — mesélte Fogasy Gergely. — Minden téren fantasztikus volt, a pályák, a környezet, a rendezés… Szerda este a Mitropa Kupa rendezője hívta meg a mezőnyt a saját házába, ami egy klasszikus toszkán birtok volt, csütörtökön pedig a verseny rendezője adott egy fogadást a Golf Klubban.

Szombaton, a verseny alatt három gyűjtőnk volt, három különböző helyen, mindenhol terített asztallal várták a mezőnyt. Rengeteg néző volt, akik fantasztikus hangulatot teremtettek, igazi raliünnep volt.

Nehéz pályákra készültünk, az olaszországi gyorsaságikról az emberben az a kép él, hogy nagyon jó minőségű aszfalton, egyik visszafordítóból mész a másikba. Ehhez képest az utak nagy része nem volt olyan jó minőségű és visszafordítóból sem volt olyan sok, mint amire számítottunk. Mondjuk, sok egyenes sem volt, a 36 km-es pályán egyszer fordult elő olyan 300 méter, ahol nem kellett kanyarodni.

Egyetlen nagyon bosszantó problémánk volt: későn derült ki a számunkra, hogy ezen a versenyen nem lehet Elf benzint használni, csak a Panta egyik változatát. A mi autónk Elfre volt beállítva, a Pantának erre a változatára nem találtunk semmit, így csak egy alapbeállítással tudtunk menni, amivel érezhetően gyengébb volt a motorunk.

A verseny végére kellemesen elfáradtunk, még a 36 kilométeres szakasz sem volt olyan fárasztó, mint ahogyan vártam.

A Mitropa Kupa győzelmével természetesen elégedettek vagyunk. A verseny előtt az abszolút 15-öt is azonnal aláírtam volna, de láttuk, hogy ha nincs a benzin problémánk, akkor akár az első tízben is végezhettünk volna. Emiatt van bennünk egy kis hiányérzet, de összességében nagyon jó versenyen vettünk részt, amit csak ajánlani tudok mindenkinek.

Mitropa Kupa 2018-as versenynaptára

• március 16-17. Rebenland Rali (Ausztria)
  • április 6-7. Lavanttal Rali (Ausztria)
  • május 4-5. Opatija Rali (Horvátország)
  • május 25-26. Velenje Rali (Szlovénia)
  • július 6-7. Casentino Rali (Olaszország)
  • augusztus 3-4. Baranya Kupa (Magyarország)
  • szeptember 6-8. Nova Goricia Rali (Szlovénia)
  • szeptember 28-29. Citta di Bassano Rali (Olaszország)
  • október 19-20. 3-Städte Rali (Németország)

European Rally Trophy (Central Rally Trophy) 2018-as versenynaptára

• május 19-20. Cesky Krumlov Rali (Csehország)
  • június 9-10. INA Delta Rali (Horvátország)
  • július 21-22. Weiz Rali (Ausztria)
  • szeptember 8-9. Nova Goricia Rali (Szlovénia)
  • szeptember 28-30. Croatia Rali (Horvátország)
  • november 2-4. Lausitz Rali (Németország)
Rally Hungary

Zagyva Dorka: Eb ötödik idő, magyar szakaszgyőzelem a Rally Hungaryn

Igen változatos versenye volt Zagyva Dorkának és Zagyva Lajosnak a rally Európa-bajnokság nyitó futamán, a Rally Hungaryn. Az első napon egy ugratás után megsérült a hűtőjük, ami miatt kiestek. Másnapra megjavították a Peugeot 208 Rally4-est, amivel Dorka szárnyalt. Kedvenc szakaszán, Iszkán a 16 fős, Eb-sztárokkal tűzdelt RC4-es kategóriában ötödik időt autózott, a Peugeot Kupa értékelésében pedig megnyerte a szakaszt.

„Nagyon jó versenyünk volt – mondta Zagyva Dorka. – Szombaton a Kislőtéren egy gödör után jött egy bukkanó, ami annyira megdobta az autót, hogy orra estünk. Azonnal néztem a vizet és amint elkezdett emelkedni a hőmérséklete, tudtam, hogy vége a versenyünknek.

Szerencsére nem sérült komolyan az autó, csak hűtőt és lökhárítót kellett cserélnünk, így másnap Szuper Rallyval visszaálltunk. Ennek azért is örültem nagyon, mert így mehettem a kedvenc pályámon, Iszkán és a nagy mumusomon, Tésen. Iszkán RC4-ben ötödik időt értünk el, ami egy 16 fős Eb-mezőnyben számomra óriási dolog.

Fotó: Zagyva Dorka–Zagyva Lajos // Rally Hungary

Tés előtt egy kicsit féltem, az a pálya tavaly nagyon nem ment. Most úgy voltam vele, hogy csak végigmegyünk, nem itt kell megváltani a világot, de ahogy elrajtoltunk, éreztem, hogy sokkal jobban fekszik mint egy éve. A második körre pedig már nagyon vártam.

Ezen a pályán éreztem a legjobban, hogy mennyit fejlődtem tavalyhoz képest. Nagyon büszke vagyok az ötödik időnkre, de tudom, hogy még sokat kell tanulnom. A verseny végén apu megdicsért, hogy jól mentem, nekem ennél több nem kell a veszprémi pályákon.“

„Így van! – erősítette meg Zagyva Lajos, Dorka édesapja és egyben navigátora. – Most is csak jót tudok mondani róla. Az orra esés sajnos benne van a rallyban. Évtizedek óta megyek ezeken a pályákon, sok újat nem tudnak mutatni, de álmomban sem gondoltam volna, hogy ez a bukkanó így megdobja az autót.

Másnap nagyon jól ment Dorka. Iszkát imádta és szerintem most már Tést is szereti. Az, hogy az Eb mezőnyben ötödik időt autóztunk, várakozáson felüli, de a Peugeot Kupa szakaszgyőzelmet is nagyra értékelem. Sokat kell még tanulnia, ez nem is kérdéses, de látom rajta a fejlődést, nagyon odatette magát és büszke vagyok rá.“

Zagyva Dorka együttműködő partnere a Vértes és Vidéke Kft.