Magyar siker az International Trophyn, Krózser Menya ötödik

Pályafutása egyik legjobb Junior eredményét érte el Krózser Menyhért Le Mans-ban, a rangos Rotax Max Challenge International Trophyn megszerzett ötödik helyével.

Az MHH Kart Team versenyzője a Champions of the Future és a gokart-Eb után, három héten belül harmadszor lépett pályára, méghozzá a Rotax Max széria egyik legrangosabb évközbeni önálló versenyén, ahol a nemzeti bajnokságok és a nemzetközi sorozatok legjobbjai mérik össze tudásukat.

Menya számára a pálya teljesen új volt, amelynek feldolgozását nehezítette, hogy az első napon csak esőben tudott rajta gyakorolni. Ezt követően egy száraz napja volt a pályatanulásra, utána pedig már következett a kvalifikáció.

A 34 fős mezőnyben az időmérőn a 12. helyet szerezte meg, az előfutamok után – még egy büntetés ellenére is – 11. volt. Az elődöntőben és a döntőben pedig egyaránt az igen előkelő ötödik helyet szerezte meg.

„Jó hétvégénk volt – mondta Menya. – Még soha sem versenyeztem Le Mans-ban, ezért az első napot a pályatanulásra szántuk volna, csakhogy esett az eső. Így a második napon kellett kitapasztalni a vonalvezetést. Ez sikerült, és a Rotax Max motorhoz, valamint az itt használt gumikhoz is gyorsan vissza tudtam szokni.

Az időmérőn 12. lettem, így mind a három előfutamban a 12. helyről rajtoltam. Az elsőben sikerült feljönnöm a hetedik helyig, de aztán visszaestem a tizedikre, végül két büntetés után nyolcadik lettem.

A második futam még jobb volt, ott hatodiknak futottam be, de kaptam egy büntetést, mert nekimentem az előttem lévőnek, aki indokolatlanul rövid féktávot vett, így végül 18. lettem. A harmadik előfutamban a rajtnál befulladt a sorom, visszaestem a 16. helyre, ahonnan a kilencedikre tudtam feljönni.

Az elődöntő volt az egyik legjobb futamom, a 11. helyről rajtolva lettem ötödik. A döntőben sikerült feljönni egészen a harmadik helyig, de az utolsó két körre a guminyomásom teljesen elment, nagyon lelassultam, és végül ötödiknek futottam be.

Krózser Menyhért, MHH Kart Team, Rotax Max Challenge International Trophy, Le Mans (Franciaország) 2021. július 29–31.

Pozitívuma volt a hétvégének, hogy nagyon gyorsan megtanultam a pályát, gyorsan vissza tudtam szokni a Rotax Max körülményekhez is. Örülök az ötödik helyezésnek, ami, ha a mezőny erősségét is nézzük, akkor az eddigi legjobb Junior eredményem.“

Az MHH Kart Team együttműködő partnerei:

Metál Hungária Holding Zrt., Carsystem Hungária Kft., MedVie healthcare solutions, Pillango GmbH, Laguna Fürdőszoba, Quality House

Krózser Menyhért

Krózser Menyhért világbajnokok ellen bizonyított

Soha sem kellett még ennyi világ-, Európa- és olasz bajnok ellen bizonyítania Krózser Menyhértnek, aki pályafutása legerősebb mezőnyébe csöppent a WSK Super Master Series harmadik fordulóján. A Brilliant Driver Program versenyzője azonban cseppet sem illetődött meg, az időmérő csoportjában egy 5. hellyel tette le a névjegyét.

﹡ WSK Super Master Series – 3. futam, Franciacorta (Olaszország), 2024. február 16–18.

A KZ kategória a gokartversenyzés csúcsa, ahol nem ritka, hogy valaki akár húsz év tapasztalattal is versenyezzen. Éppen ezért szokták a kategóriát két csoportra, KZ-re és KZ2-re osztani. Előbbiben a rutinos, eredményes versenyzők indulnak – például a korábbi KZ2-es világ- és Európa-bajnokok –, míg a KZ2-t alapvetően utánpótlás kategóriának szánják. Ritkán versenyez egy mezőnyben a KZ és a KZ2, azonban ahol ezt megteszik, ott igazi tűzijátékot láthatnak a szurkolók.

Fotó: Brilliant Driver Program // Krózser Menyhért

Ez történt Franciacortában, a WSK Super Master Series harmadik futamán, ahol rekordszámú, 85 fő nevezett KZ2-be (ez volt az összevont kategória neve). De nem csak sokan voltak, hanem erősek is, hiszen szokatlan módon több egykori világ-, Európa és olasz bajnok is rajthoz állt.

Krózser Menyhért, ahogyan megszokhattuk tőle, örült a kihívásnak és hogy a gokartversenyzés legjobbjaival mérheti össze tudását. Az időmérőn alaposan oda is tette magát és csoportjában 5., míg összesített értékelésben 15. lett.

Az előfutamok során kuplunghibával küzdött, ami miatt a rajtjai nem voltak tökéletesek, ennek ellenére három top 9-es eredményt ért el. A második előfutamban azonban kilökték, így ott utolsó helyen végzett. Ez eléggé rányomta a bélyegét a további szereplésére, hiszen ennek az egy mozzanatnak köszönhetően 15 helyet veszített az előfutamok során és a 29.-en jutott tovább.

Az elődöntőben és a döntőben fékhiba hátráltatta ugyan, de így is mind a kétszer – ahogy már megszokhattuk tőle – javított a pozícióján és végül a 25. helyen fejezte be a döntőt.

„Ez volt a legerősebb mezőny, amiben valaha versenyeztem – mondta Krózser Menyhért. – A franciacortai pályát ismerem és szeretem is, nagyon készültem erre a hétvégére.

Az időmérő jól sikerült. Ennyi világ- és Európa-bajnok között a 15. helyezés szerintem nagyon jó eredmény. Főleg, ha belegondolsz abba, hogy volt olyan ellenfelem, aki már akkor ebben a kategóriában versenyzett, amikor én elkezdtem gokartozni. Gondolhatod, hogy mekkora rutinjuk van, de éppen ezért volt nagy kihívás ellenük versenyezni.

Nagyon bosszantott, amikor a második előfutamban kilöktek, egy teljesen érthetetlen manőverrel. Ezzel sokat buktam, ha olyan eredményt tudtam volna elérni, mint a többi előfutamon, akkor a 14–15. helyen juthattam volna tovább.

Az előfutamokon kuplung problémám volt, ami a rajtnál hátráltatott, vasárnap pedig a fék nem működött rendesen.

Mindent egybevetve, úgy érzem, hogy a hétvégéből kihoztam a lehető legtöbbet, iszonyúan sokat lehet fejlődni ilyen ellenfelek között, ilyen harcias környezetben. Két hét múlva még jobb leszek.“

A WSK Super Master Series március 1–3-a között zárul Krózser Menyhért egyik kedvenc pályáján, Sarnóban.