Régi vesszőparipám a raliversenyek előtti hivatalos teszt. A vb és IRC-futamokon már jól bevált dolog, hogy egy viszonylag rövid pályán egy egész délelőtt, vagy éppen délután körözhet a mezőny, amikor is, ha az embernek szerencséje van, akár ötször-hatszor is láthatja kedvencét, vagyis majdnem annyiszor, mint ahányszor egy verseny alatt összesen.
Persze a teszt nem hasonlítható össze azzal, amikor éles körülmények között a tizedmásodpercekért küzdenek a versenyzők, és szinte a karosszéria is lobog az autókon, de azért akárhányszor voltam teszten, sosem csalódtam benne.
Ráadásul még az az el nem hanyagolható előnye is megvan, hogy a versenyzők is kulturált körülmények között, zárt pályán próbálhatják ki versenyautóikat, nem kell privát pályalezárásokkal borzolni a helyiek kedélyét, esetleg keresztbe tenni vele a rendezőnek, amely legközelebb nem kaphat pályát a tesztpálya tulajdonosától, mert az a ralisok tönkretették
Az FIA ma tette közzé a 2010-es rali világbajnokság szabálymódosításait, amelyekben túl sok újdonság nem volt, hiszen szinte mindent bejelentettek már. Viszont egy egész bekezdést szántak a tesztre.
„A shake downt (tesztet) egyaránt média és promóciós lehetősségként kell megrendezni, valamint, hogy a versenyzők kipróbálhassák az autóikat.”
Vagyis az FIA szerint is fontosabb a média és promóció, mint a teszt eredeti feladata, hogy az autót kipróbálják. A vb-n már korábban is bevett szokás volt, hogy a shake downon esetenként vendég navigátor ült az autóban. Például, amikor Loeb vitte Maradonát.
A teszten való részvétel eddig is kötelező volt a vb-n, legalábbis a gyári csapatok versenyzőinek, most azonban minden csapat regisztrált versenyzőinek minimum négy alkalommal kell végigmenni a teszten.
Vagyis a versenyzőknek kötelező szórakoztatni a közönséget.
Talán érdemes lenne ezt a szemléletet átvenni a rali vb-ről, és nálunk is azt helyezni előtérbe, hogy mivel lehet jobban kiszolgálni a közönséget, nem azon vitatkozni, hogy hány lassítót tegyenek a pályákra, mert a közönség a show-ra jön, nem a lassítókra.
Azt pedig már csak nagyon félve írom le, hogy egy ilyen teszten, ha netán mérnék az időket, akkor az alapján össze is lehetne állítani a másnapi rajtsorrendet, és akkor nem lenne vita azon, hogy ki kinek a porába megy és ki kit ér utol. Ha valaki gyors, mutassa meg, ha meg elbaltázta a tesztet, akkor csak magát okolhatná. De persze egy ilyen újításnak még a felvetése is biztos idegrohamot okozna a magyar rali kőbevésett szabályait betartók körében.
A Mecsek Rali szervezője, Jelen István korábban már ígéretet tett rá, hogy az idén lesz hivatalos teszt a versenyén. Akár úgy is, hogy azon kötelező legyen a részvétel. Ha már olyan nagyon ragaszkodunk az FIA szabályok, olykor értelmetlen átvételéhez, ezt az értelmeset is érdemes lenne átvenni.
Az FIA szemléletéről már nem is beszélve, ahol a szurkolók kiszolgálását – akár közvetlenül, akár a médián keresztül – olyannyira fontosnak tartották, hogy a teszt esetében még a sportszakmai célok elé is rendelték azt.
Mert ők már tudják, hogy rali vb sem létezik szurkolók nélkül.